+90 530 991 31 38

Adnan Menderes Bulvarı Yeni Mahalle No:292 48300 Fethiye/Muğla

info@cadiandahomes.com

Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tarafından içinde Kredi imkanları ile 0 Comments

Konut kredisi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev sahibi olmak özellikle mortgage kredilerindeki cazip oranlarla daha da kolaylaştı. İnsanlar artık kira ödemek yerine konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı amaçlıyor. Ancak hayalinizi kurduğunuz evi satın almak için birikim yapıp sonrasında da uzun vadeli borca girmeden önce belli noktalara da dikkat etmek gerekiyor. Bu hafta konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin nelere dikkat etmesi gerektiğini hatırlatacağız…

Yüzde 25 peşinat şartı

Aradığınız evi hemen bulmak kolay olmayabilir. İyisi mi şimdiden ev arayışlarına başlayın. Satın alacağınız evin fiyatı, kredi çekebileceğiniz fiyatlara uygun olmalı. Kredi çekebileceğiniz rakamın çok çok üzerindeki evlere bakmak size vakit kaybettirir. Bu yüzden gelir durumunuza göre çıkabilecek kredi miktarına dikkat edin. Bankadan bankaya değişmekle beraber genelde gelirinizin en fazla yüzde 60’ına kadar kredi çekebiliyorsunuz. Örneğin 2.000 TL aylık geliriniz var ise genelde bankalar size aylık taksitleri 1.000 TL’ye kadar kredi çekmenize izin verir. Ancak sizin 2.000 TL, eşinizin de 1.500 TL geliri varsa kredi tutarının aylık taksiti 1.500 liraya çıkabilir. Eşinizin de çalışıyor olması kredi çekerken avantajlı bir durum.

Evin yapısı, yaşı eksper raporu önemli

Alacağınız evin bölgesi, yapısı, yaşı ve sağlamlığına göre kredi çekmeniz kolaylaşabilir. Ekspertiz raporuna göre hatta daha düşük peşinat ödemeniz de mümkün olabilir. Evin değeri piyasa değerine göre düşükse yani ucuza alıyorsanız eksper raporuna göre kredi kullanırken kredi eve ödeyeceğiniz toplam tutarın %75’den fazlasını da karşılayabilir… Konuyla ilgili Konut kredilerinde ekspertiz raporuna dikkat başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tabii evin sağlam olması, zemini, binanın sağlamlığı vs. durumlarına göre kredi çıkmayan evler bile olabiliyor. Riskli gördüğünüz ev konusunda ısrar etmeyin eksper raporunda sorun yaşayabilir ve zaman kaybedebilirsiniz.

Kredi faiz oranlarını karşılaştırın

Konut kredisi çekmek için bankaların faiz oranlarına ve dosya masraflarına göz atın. Bu konuda karşılaştırma siteleri size yardımcı olacaktır.  Bir bankanın taksiti düşük olabilir ama komisyonları vs. yüksektir bu yüzden toplam geri ödemelere de dikkat edin. Bu konuyla ilgili Konut kredisinde komisyonlu mu komisyonsuz mu başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Vadesiz/vadeli hesap açın

Ev satın almak için biriktirmeye başladığınız bir miktar peşinatı çalışmayı düşündüğünüz bankaya yatırarak vadesiz yada vadeli hesap açabilirsiniz. Bu hesabın krediyi çekeceğiniz bankada olması kredi çekmenizde kolaylık sağlayabilir. Yine size ait bir başka ev otomobil, arsa varsa bunların tapu ve ruhsatlarını da kredi çekerken bankaya sunmanız avantaj doğurabilir.

Kredi notunuz nasıl?

Tabi kredi çekmeyi düşünen bir kişinin en çok dikkat edeceği nokta da kredi notu olmalı. Daha önce çektiğiniz ihtiyaç kredilerinde ya da kredi kartı ödemelerinde problem yaşamamışsanız kredi notunuz yüksektir. Bu durum avantaj doğurur. Ancak geçmişte kredi ve kredi kartı ödemelerinde sorununuz varsa size kredi çıkmayabilir. Böyle bir durum söz konusu ise eşinizin adına da kredi çekebilirsiniz. Evin tapusunun krediyi çeken kişi adına olacağını da hatırlatalım.

Paylaşım Bu